Visitors

http://www.geovisites.com/pt/directory/artes_artes-plasticas.php

5 Mayıs 2014 Pazartesi

DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN VE BİNLERCE ACIDAN ARDA KALAN...


Nice acılara, idamlara, gencecik fidanların soldurulmasına sahne olmuş Ulucanlar Cezaevi'nden siyasi tarihimize ışık tutan belgeler, bugün 15 Haziran 2011 tarihinde bambaşka bir kimlikle yeniden kapılarını açan Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde karşımızda... 68 kuşağının önde gelen isimlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972 tarihinde cezaevi avlusundaki kavak ağacının altında idam edildi. 1980 ihtilalinin ilk infazı da 8 Ekim gecesinde, sol görüşlü Necdet Adalı ile sağ görüşlü Mustafa Pehlivanoğlu'nun idam edilmesiyle bu cezaevinde gerçekleşti. 13 Aralık 1980'de ise Erdal Eren'e verilen idam cezası burada infaz edildi.
Cezaevinde, Cüneyt Arcayürek, Mahmut Alınak, Fakir Baykurt, Hatip Dicle, Orhan Doğan, Bülent Ecevit, Yılmaz Güney, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Yavuz Öbekci, Selim Sadak, Sırrı Sakık, Kemal Tahir, Metin Toker, Muhsin Yazıcıoğlu ve Leyla Zana gibi çok sayıda ünlü tutuklu ve mahkum kaldı. 29 Eylül 1999'da başlatılan Hayata Dönüş Operasyonu sırasında cezaevinde 10 kişi öldü, 100'e yakın kişi de yaralandı.
1989 yılında Nur Sürer'in başrolünü oynadığı Uçurtmayı Vurmasınlar filmi bu cezaevinde çekilirken, Yılmaz Güney'in Duvar filminin de ilham kaynağı oldu.
Cezaevi, 1 Temmuz 2006'da kapatıldı... 
Denizleri ölümsüz kılan dönemlerinin insanı olmalarını aşarak ülkenin her çağı ve geleceği için mücadele vermeleri ve bu uğurda darağacına giderken bile onurlarıyla dimdik ayakta durmalarıdır...
Ruhları şad olsun!..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder