Visitors

http://www.geovisites.com/pt/directory/artes_artes-plasticas.php

26 Ekim 2016 Çarşamba

KUŞ CENNETİ KARİKATÜRLERİ FOÇA’DA ÖDÜLLENDİRİLDİ


İzmir Kuş Cenneti'nin doğal yaşamın korunmasında dünya üzerindeki en önemli bölgelerden birisi olduğunu gözler önüne sermek için düzenlenen geleneksel Karikatür Yarışması’nın 7. sergi açılışı ve ödül töreni Foça’da gerçekleşti.
Yarışmaya katılan 152 kişi ve 206 eser arasında; Birincilik Ödülü: Faruk Soyarat, İkincilik Ödülü: Fırat Saraç, Üçüncülük Ödülü: Hasan Ceylan, 1. Mansiyon Ödülü: Beste Derebek, 2. Mansiyon Ödülü: Ceyhun Çubukçu, 3. Mansiyon Ödülü: Kağan Kuzu - Fahri Tozcuer’e takdim edildi.
Konuşmasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kuş Cenneti Birliği’nin çevre ve doğayı koruma adına değerli çalışmalar gerçekleştirdiğinin altını çizen Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; ‘Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’na teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmak istiyorum. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği’ne önemli bir bütçe ayırıyor. Benim de üyesi olduğum İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği olarak, gelecek nesiller için faydalı ve güzel çalışmalar yaptığımız için gurur duyuyoruz. Bir örnek; özellikle, Flamingolar için yapılan Doğal Ada, Kuş Cenneti’nin önemli bir noktaya gelmesini sağladı. Birliğimizde, aktif ve enerjik bir yapının olduğunu belirtmek isterim. Geçmişte ve günümüzde, İzmir Kuş Cenneti Birliğimizin gelişmesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu olmak üzere tüm emeği geçen üyelerimize ve akademisyenlerimize çok teşekkür ediyorum. İzmir Kuş Cennetimize henüz gitmeyen ya da giden arkadaşlarımızı bir kez daha, çok değerli çalışmaları gözlemlemeye davet ediyoruz’dedi.
7. Ulusal Karikatür Yarışması’nda dereceye giren sanatçıları tebrik eden Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; ‘Karikatür, zekânın en çarpıcı sanat ürünüdür. Mizah, yaşamı düşündürücü şekilde anlatan en önemli ifadedir. Bu yarışmada, Karikatüristlerimiz ‘Kuş ve Doğa Sergisi’ni, düşündüren ve gülümseten çizgilerle ifade etti. Yarışmaya katılan herkese ve değerli jüri üyelerimize çok teşekkür ediyor, yaşamımızdan mizahın çıkmamasını diliyorum.
Foça tabi ki çok özel bir yer. Türkiye’deki 16 Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden 1 tanesiyiz. Bizim de bölgemizde Akdeniz Foklarımız ve çok önemli türde Kuşlarımız yaşıyor. Böyle güzel ve değerli bir coğrafyada yaşadığımız için şanslı olduğumuzu düşünüyorum ve Foça’mızın her zaman sanata, kültüre, doğaya yüreğinin açık olduğunu belirtmek istiyorum’ dedi.
Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe; Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Yıldız Devran, Ege Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Yusuf Ali Karaman, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği Müdürü Dr. Tamer Seyis, Seyrek eski Belediye Başkanı ve eski İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanı Nurgül Uçar, İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği’nden Okyay Bulut, Karikatür Sanatçıları; Halit Şekerci, Eray Özbek, Saadet Demir Yalçın, Cemalettin Güzeloğlu, Mustafa Yıldız, Murteza Albayrak, Foça Belediyesi Meclis Üyeleri, protokol üyeleri, jüri üyeleri, sanatçılar, sanatseverler ve Foçalılar katıldı.
Sergilenmeye değer görülen karikatürler 1 hafta süresince Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder